Aktuality

Rozloučení s malířkou

Rozloučení s malířkou proběhne ve čtvrtek 30.12.2021 v 11:00 v kostele Panny Marie Královny míru v Praze.https://www.lhoteckafarnost.cz/Kontakty

Tisková zpráva:

Zemřela významná česká malířka Bedřiška Znojemská

Dne 18. prosince 2021, ve věku 93 let zemřela malířka Bedřiška Znojemská, vlastním jménem Božena Krejčová, rozená Fričová.

Byla jednou z obětí komunistické perzekuce. I přes násilné ukončení jejich studií na lékařské fakultě totalitním režimem, přes veškeré další životní útrapy se nikdy nevzdala svého snu „být malířkou“. A její sen se ji více než naplnil.

Vystavovala po celém světě, ve Švýcarsku, Anglii, Itálii, Francii, Kanadě, USA, Španělsku, Německu a dalších zemích.

U nás byla pro Bedřišku Znojemskou zlomová  výstava „Setkání“ v roce 2008 v pražské Národní galerii, po které se dostala do širšího povědomí i v České republice.

Za své dílo získala ve světě i v České republice mnoho ocenění, zlomovými byly pro ni dvě zlaté medaile z mezinárodní výstavy talentů ve Stockholmu.

Prestižním oceněním u nás bylo pro malířku převzetí svatovojtěšské stříbrné medaile od Pražského arcibiskupa Dominika Duky v katedrále sv. Víta za její spirituální výtvarné dílo. Toto uznání bylo pro malířku důležitým předělem, kdy mohla udělat čáru za mnohaletou uměleckou etapou, obdobím, kdy se se svým manželem věnovali ilegálně sakrálnímu umění. A její dílo bylo veřejně přijato nejen v těchto kruzích.

Bedřiška Znojemská se narodila 2. 6. 1928 ve Znojmě. Dlouhé roky žila v Praze a ve svém ateliéru neúnavně a s mimořádnou pozitivní energií každodenně pracovala až téměř do svých posledních dnů. I přes svůj uctihodný věk byla osobně, nebo prostřednictvím moderních komunikačních technologií, které vyznávala v kontaktu se svými příznivci z uměleckých i přátelských kruhů.

Její obrazy, malované v duchu romantického symbolismu, některé pak se sakrálním podtextem jsou součástí mnoha veřejných i soukromých uměleckých sbírek u nás i po celém světě.

Významným prvkem malířky byla v posledních letech malba obrazů speciální technikou, kterou umělkyně nechala patentovat a kterou si vzala sebou do uměleckého nebe.

Knižně byla vydána její díla „Žena od A do Z“, publikace „Ten den“ a „Autobiografie Bedřišky Znojemské“. Její dílo je prezentováno také  v mezinárodních prestižních publikacích.

Poslední rozloučení s malířkou proběhne ve čtvrtek 30. prosince 2021 v 11:00 v kostele Panny Marie Královny míru v Praze.

Zdroj zprávy: Galerie Bedřišky Znojemské „Setkání“, Jiřice u Moravských Budějovic č.p. 17, PSČ 671 54, tel.: 606 300 220